Nasze drzewa tlenowe Paulownie

Na naszych plantacjach rosną Paulownie – drzewa tlenowe o wszechstronnych właściwościach i zastosowaniach. Długo jednak nie będą rosły, ścinka już w najbliższych latach. Warto jednak opowiedzieć Państwu nieco o tych niezwykłych drzewach.

Paulownia pochodzi z zachodniej i środkowej części Chin, skąd stopniowo rozprzestrzeniło się na całą Azję wraz z legendami i tradycjami z nim związanymi. Pierwsze wzmianki w archiwach sięgają końca trzeciego wieku p. n. e. Stanowiła symbol statusu społecznego i wielkości posiadanego majątku, zwana tez cesarskim drzewem szczęścia lub drzewem Cesarzowej. W Europie zasłynęła dopiero w połowie XIX wieku, przywieziona przez lekarza, przyrodnika i eksperta od japonistyki, Philippa Franza von Siebolda. Jako pierwszy objawił się szybki wzrost tych drzew tlenowych. Kolejne zadziwiające cechy odkrywano w Europie w kolejnych latach wraz ze wzrostem popularności gatunku. W Azji wykorzystywana była jako materiał opałowy oraz stosowana w budownictwie. Do tych samych celów rozpoczęto uprawy Paulowni w Europie. Cieszy się także zainteresowaniem i uznaniem jako roślina ozdobna. Ze względu na szybki wzrost drzewa tlenowe Paulownie wykorzystywane są do nasadzeń terenów parkowych czy obszarów miejskich.

Paulownie, drzewa tlenowe, posiadają wiele cech unikalnych wśród innych drzew, ale z naszego punktu widzenia istotnych jest kilka:

Nasze drzewa tlenowe Paulownie
Nasze drzewa tlenowe Paulownie
  1. Szybki wzrost

Po czterech latach osiąga wysokość 8-10 metrów, po ośmiu ok. 16 metrów, co w połączeniu z brakiem sęków, faktem iż się nie wygina, nie zniekształca i nie pręży czyni z tych drzew tlenowych doskonały materiał dla przemysłu stolarskiego. A dodatkowo ogromne liście można przerabiać jako biomasę.

  • Drzewa tlenowe – bardzo wysoka chłonność dwutlenku węgla

Wszystkie drzewa liściaste mają zdolność przetwarzania dwutlenku węgla w tlen. 1 hektar dębów pochłonie 7,8 ton dwutlenku rocznie, buków nieco ponad 10 ton, Paulownie jako drzewa tlenowe na 1 hektarze pochłania ponad 111 ton ! To 10 razy więcej. I ma niebagatelne znaczenie przy certyfikatach tlenowych, jakie już niebawem będą wydawane przedsiębiorstwom.

  • Niskie wymagania glebowe.

Drzewa tlenowe Paulownie bardzo dobrze radzą sobie na glebach niskiej klasy, wyjałowionych i takich , gdzie przekroczona została norma stężenia metali ciężkich. Uprawa Paulowni na takich glebach jest rozwiązaniem otwierającym nowe możliwości na dotychczasowych nieużytkach. Sadzi się je również, by zapobiec erozji.

  • Po ścięciu…. odrasta !

Niezwykła cecha – po ścięciu rozpoczyna się nowy cykl uprawy. I rośnie jeszcze szybciej!

Cały czas poznajemy to wyjątkowe drzewa. Badania prowadzi SGGW w Warszawie i Uniwersytet Rzeszowski. Wiemy coraz więcej, a tę wiedzę spożytkujemy na naszych plantacjach.

Ciekawostki:

  • emblemat najważniejszych odznaczeń państwowych w Japonii
  • jako pierwsza roślina wyrosła na gruzach zniszczonego World Trade Center,
  • drewno jest o 30% lżejsze od innych, schnie też znacznie szybciej niż inne,
  • pływając na drewnianej desce surfingowej możemy w ciemno założyć że to Paulownia