Niemożliwym wydaje się wyhodowanie w pełni rozwiniętego drzewa w kilka lat? A drzewo tlenowe Paulownia?
Paulownia to najszybciej rosnące na świecie drzewo tlenowe, po zaledwie 7-10 latach od posadzenia jest dorosłym drzewem, które jest gotowe do ścięcia. Szybki rozwój drzewa oraz jego właściwości sprawiają, że drewno pozyskiwane z Paulowni znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Warto jednak rozważyć uprawę tego drzewa tlenowego nie tylko ze względu na jego wartość przemysłową, ponieważ paulownia w okresie kwitnienia wygląda cudownie. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na uprawę tego drzewa w przydomowych ogródkach.
Drzewo tlenowe Paulownia w ogrodzie
Bardzo często Paulownię określa się również mianem drzewa tlenowego przyszłości, ale czy rzeczywiście zasługuje na ten tytuł?
Jak już wspomnieliśmy, Paulownia chętnie wykorzystywana jest w przemyśle. Szybki wzrost oraz odrastanie po ścięciu sprawia, że Paulownia często sadzona jest jako roślina energetyczna w celu pozyskania dużych ilości biomasy, która wykorzystywana jest zarówno w celach przemysłowych, jak i nierzadko do ogrzewania prywatnych gospodarstw.
Bardzo istotny jest również jej pozytywny wpływ na nasze środowisko. Paulownia posiada bardzo duże liście, pozwalające jej na produkcję większej ilości tlenu. Liście te mogą także służyć produkcji kompostu ubogacającego glebę w niezbędne składniki.
Drzewo tlenowe Paulownia, dzięki temu, że może się rozwijać także na glebach skażonych oraz zniszczonych, jest bardzo cenną rośliną, jaka wykorzystywana jest do rekultywacji terenów zdegradowanych.
Czy zatem rzeczywiście możemy nazwać Paulownię drzewem przyszłości? Zdecydowanie tak! Paulownia dostarcza nam duże ilości wysokojakościowego drewna, które może zostać wykorzystane jako materiał opałowy. Zwiększona produkcja tlenu oraz możliwość zagospodarowania nieużytków sprawiają, że drzewo to jest również bardzo cenione przez ekologów.